Ismertető a könyvről
Kedvcsináló bevezető
Nagyon régen történt már, hogy négyen unatkoztunk egy szobában; nem tudtunk magunkkal mit kezdeni. Szerencsére egyikünk anyukája jelen volt és megkérdezte, miért nem bridzseztek, ha már ilyen szépen összejöttetek négyen. Gyors volt a válasz; azért mert nem tudunk. Ezen könnyű segíteni – válaszolta –, gyorsan elmagyarázom nektek a szabályokat. Valóban, körülbelül fél óra múlva már bridzseztünk. És bizony máris nagyon jól éreztük magunkat. Aztán a bridzs sok- sok tanulás és gyakorlás után szenvedélyünkké vált, de azt nem felejtjük el, hogy már az első alkalommal is jól szórakoztunk.
Bátorításul két dolgot szoktam elmondani az első bridzsórán:
Amikor ketten először mennek le a teniszpályára, gyorsan elmondják nekik, hogy mi a háló, mit jelentenek a felrajzolt vonalak és hogy hova áll janak. Kezükbe adják az ütőt, és arra kérik őket, hogy a labdát ütögessék át a másik játékos térfelére. Ennyi!! Már „teniszeznek” is és jól érzik magukat. Ilyen a bridzs is; könnyű megszeretni: asztalhoz ülünk, kártya a kézbe és már „ütögethetünk” is.
A másik amit említek egy Angliából eredő mondás; a bridzsnek az az egyet- len hátránya, hogy kártyával játsszák. Azért „hátrány” mert sokaknál a kár- tyához előítélet fűződik. Pedig a bridzs nem szerencsejáték, hanem olyan sport, ahol minden játékos élvezettel „ütheti a labdát”.
A bridzs minden korosztály és minden fizikai erőnléti szint számára megfelelő játék. Elsajátítjuk a játék elemeit, és a tudás gyarapítása lépésről lépésre folyamatos szellemi kihívás. A bridzsjáték rendkívül változatos, minden leosztás más és más. A változatok száma 53 után még 27 nulla!! (Több, mint a sakkban).
Izgalmas és szórakoztató társas versengés. Aki tud bridzsezni, az soha nem unatkozik.
A fiatalok megtanulhatnak csapatban gondolkodni. Az idősebb korban is bridzsezők szinten tarthatják szellemi frissességüket, és – a tudományos kutatások szerint – tovább is élnek!
A rendszeres játék fontos közösségalakító és -megtartó erő. Búskomorság vagy időskori egyedüllét ellen kötelező gyógyír!
A baráti vagy a klubösszejöveteleken egy-egy alkalommal sok játékot játszanak, ezért ha olykor-olykor roszzul is teljesítesz, de sikerélményben is lesz részed.
Ez a játék nem olyan, mint a sakk, ahol csak egy győztes és egy vesztes van. Nem vagy egyedül, van partnered, akivel még a játék után is mindig van mit elemezni, megbeszélni. Társaság, játék, nemes versengés önmagaddal. Saját határainkat tágítjuk játszmáról játszmára.
A kevésbé tapasztalt játékosok azt is élvezhetik, hogyan fejlődnek az idő múlásával.
Az együttjátszók vitassák meg egymás között az érdekesebb játszmákat! A jó partnerség a jó eredmény alappillére. A licitrendszer nem törvény, hanem támpont, segítség. Sajátos helyzetekben a végső döntéseket a partnerség hozza!
Játsszunk rendszeresen! Érdemes időt szakítani – akár minden héten – klubban vagy saját ismerettségi körben erre az élvezetes játékra.
Vegyünk komolyan minden leosztást, igyekezzünk fejlődni, tartsuk karban elménket!
Mindenkinek jó szórakozást és sok sikerélményt kívánok!
Anders Tibor